Εντυπωσιακή η Γαλλία διέλυσε την Ολλανδία

Ο Αντουάν Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ για την Γαλλία
Η Γαλλία έκανε περίπατο στο ντέρμπι με την Ολλανδία και πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Οι Γάλλοι ήθελαν την νίκη για να παραμείνουν στην κορυφή του ομίλου και την πήραν με εντυπωσιακό τρόπο αφού νίκησαν με 4-0 την Ολλανδία η οποία έχει μείνει πίσω και πολύ δύσκολα θα καλύψει το χαμένο έδαφος. Οι «τρικολόρ» άνοιξαν το σκορ με τον Αντουάν Γκριεζμάν στο 14' και πέτυχαν άλλα τρία γκολ στην επανάληψη. Ο Τόμας Λεμάρ σκόραρε στο 73' και στο 88' ενώ ο Κιλιάν Μ'Μπαπέ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Δυναμικά στην διεκδίκηση της πρόκρισης μπήκε και η Βουλγαρία που νίκησε στην Σόφια την Σουηδία με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τα γκολ του Στάνισλαβ Μανόλεφ στο 12' και του Γκεόργκι Κοσταντίνοφ στο 33' όμως η Σουηδία ισοφάρισε και τις δύο με τον Μίκαελ Λούστιγκ στο 29' και τον Μάρκους Μπεργκ στο 44'. Το γκολ του Ιβάιλο Τσότσεφ στο 79' όμως δεν είχε απάντηση και η Βουλγαρία πήρε την σπουδαία αυτή νίκη. Το τρίτο ματς του ομίλου ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και το Λουξεμβούργο νίκησε την Λευκορωσία με 1-0 με τον Ντανιέλ Ντα Μότα στο 60' να βάζει το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Ο Χάρις Σεφέροβιτς σκόραρε δύο φορές για την Ελβετία
Στον δεύτερο όμιλο η Ελβετία και η Πορτογαλία είχαν εύκολο έργο και συνέχισαν με νίκες. Έτσι η διαφορά τους έχει παραμείνει στους τρεις βαθμούς και όλα όσον αφορά την πρώτη θέση θα κριθούν στο μεταξύ τους παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική. Κόντρα στην αδύναμη Ανδόρα η Ελβετία άργησε λίγο να πάρει μπρος αλλά όταν ο Χάρις Σεφέροβιτς στο 43' άνοιξε το σκορ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Τελικά οι Ελβετοί επικράτησαν με 3-0 με το δεύτερο γκολ του Σεφέροβιτς στο 62' αλλά και του Στέφαν Λιχτστάινερ στο 68'. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη της Ελβετίας σε ισάριθμα ματς. Τρεις βαθμούς πίσω της είναι η Πορτογαλία που δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στα Νησιά Φερόε και πήρε την νίκη με 5-1. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε χατ τρικ καθώς σκόραρε στο 3', στο 29' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 64'. Τα άλλα δύο γκολ για τους πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν ο Γουίλιαμ στο 58' και ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 84'. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Ρόγκβι Μπάλντβινσον στο 38'. Τέλος σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Ουγγαρία νίκησε την Λετονία με 3-1. Για την Ουγγαρία σκόραραν οι Τάμας Κάνταρ στο 6', Άνταμ Σάλαϊ στο 26' και Μπάλας Τζούτζακ στο 68' ενώ για την Λετονία ο Γκιντς Φρεϊμάνις στο 40'.