Επέστρεψε στις νίκες η Μπάγερν

Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν
Στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε η Μπάγερν η οποία νίκησε εύκολα την Μάιντς με 4-0 και άφησε πίσω της την ήττα από την Χοφενχάιμ.

Ο Μίλερ και ο Ρόμπεν πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο για να αναλάβει δράση στην επανάληψη ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος σκόραρε άλλες δύο φορές και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 4-0. Με την νίκη της αυτή η Μπάγερν ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από το Ανόβερο. Ισόβαθμη με τους Βαυαρούς είναι η Σάλκε η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στον αγώνα της με την Βέρντερ πήρε τελικά την εκτός έδρας νίκη με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σανέ αλλά πολύ γρήγορα δέχτηκαν την ισοφάριση με αυτογκόλ του Βελίκοβιτς.

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Λειψία και την Γκλάντμπαχ με την ομάδα του Ραλφ Χάσενχουτλ να προηγούνται δύο φορές αλλά τα «πουλάρια» να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στα άλλα ματς της ημέρας η Άουγκσμπουργκ πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στην Φρανκφούρτη επί της Άιντραχτ με 2-1 και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Στουτγκάρδη η οποία χάρη σε ένα γκολ του Ακολό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 1-0.

Μπάγερν - Μάιντς 4-0
(11' Μίλερ, 23' Ρόμπεν, 50', 77' Λεβαντόφσκι)

Βέρντερ - Σάλκε 1-2
(20' Σανέ - 22' αυτ. Βελίκοβιτς, 83' Γκορέτσκα)

Άιντραχτ - Άουγκσμπουργκ 1-2