Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν το τρίτο τους γκολ
Μετά τις δύο ισοπαλίες η Ρεάλ πέρασε από το Σαν Σεμπαστιάν και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερίο της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας δεν είχε περιθώρια και για τρίτη συνεχόμενη απώλεια βαθμών και μπήκε αποφασισμένη στο ματς για την νίκη την οποία και πήρε με 3-1. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Μαγιοράλ αλλά η Ρεάλ Σοσιεδάδ αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Ροντρίγκες. Ο ίδιος παίκτης όμως πριν βγει το ημίχρονο έβαλε αυτογκόλ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ρεάλ η οποία σφράγισε την νίκη της στην επανάληψη με τον Μπέιλ. Έτσι οι Βάσκοι είχαν την πρώτη τους βαθμολογική απώλεια και η Μπαρτσελόνα απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Την ήττα γνώρισε και η άλλη μεγάλη ομάδα της χώρας των Βάσκων η Μπιλμπάο η οποία έχασε με 1-0 από την Λας Πάλμας. Με πρωταγωνιστή τον Μπακαμπού που πέτυχε δύο γκολ η Βιγιαρεάλ πέρασε εύκολα με 3-0 από την έδρα της Αλαβές. Τέλος η Σεβίλλη πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ζιρόνα και ανέβηκε στην δεύτερη θέση.

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ρεάλ 1-3
(28' Ροντρίγκες - 19' Μαγιοράλ, 36' αυτ. Ροντρίγκες, 61' Μπέιλ)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)