Έπιασε κορυφή η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Φάση από τον αγώνα της Λα Κορούνια με την Ρεάλ Σοσιεδάδ
Παρέα στην Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας κάνει η Ρεάλ Σοσιεδάδ που έχει πετύχει το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Οι Βάσκοι πέρασαν από το «Ριαθόρ» με 4-2 αφήνοντας την Λα Κορούνια για ένα ακόμα ματς χωρίς νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πέτυχαν δύο γκολ πριν ακόμα συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια όμως χαλάρωσαν και η Ντεπορτίβο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ένα ακόμα ξέσπασμα των παικτών του Εουσέμπιο Σακριστάν διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Η άλλη μεγάλη ομάδα της χώρας των Βάσκων η Μπιλμπάο δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην νεοφώτιστη Ζιρόνα την οποία και νίκησε στο «Σαν Μαμές» με 2-0 βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Τους πρώτους τους βαθμούς στην σεζόν πήραν η Θέλτα που επικράτησε 1-0 της Αλαβές αλλά και η Βιγιαρεάλ που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά νίκησε την Μπέτις με 3-1.

Λα Κορούνια - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-4
(27' Άντριαν, 50' Αντόνε - 3' Χουάνμι, 4', 86' Ιγιαραμέντι, 83' Γιορέντε)

Μπιλμπάο - Ζιρόνα 2-0