Η Λάτσιο προσγείωσε απότομα την Μίλαν

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε χατ τρικ κόντρα στην Μίλαν
Εντυπωσιακή η Λάτσιο σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την Μίλαν συντρίβοντας την με 4-1 και φυσικά δεν της επέτρεψε να κάνει το τρία στα τρία.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε που έκανε χατ τρικ η Λάτσιο μετέτρεψε το ντέρμπι της αγωνιστικής σε περίπατο. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έδειξε με την απόδοση της ότι θα είναι από τις διεκδικήτριες τουλάχιστον μιας θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περίοδου. Οι «λατσιάλι» πέτυχαν δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου κι άλλα δύο στην αρχή της επανάληψης και καθάρισαν με χαρακτηριστική άνεση το ματς. Η Μίλαν που είναι μία εντελώς νέα ομάδα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έδειξε ότι ακόμα δεν έχει δέσει και θα χρειαστεί κάποιος χρόνος μέχρι να γίενι αυτό. Έτσι η αντίπαλος της ΑΕΚ στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ είχε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια στο φετινό Καμπιονάτο.

Αντίθετα με την Μίλαν το τρία στα τρία έκανε η Ίντερ που έστω και δύσκολα επικράτησε με 2-0 της νεοφώτιστης ΣΠΑΛ αλλά και η Νάπολι που πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μπολόνια βάζοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι αυτές οι δύο ομάδες μαζί με την Γιουβέντους αποτελούν την τριάδα της κορυφής. Μετά από δύο ήττες η Φιορεντίνα ξέσπασε στην Βερόνα και την διέλυσε και μάλιστα εκτός έδρας με 5-0. Πρώτη νίκη στην σεζόν ακόμα για την Αταλάντα που ξεπέρασε με 2-1 το εμπόδιο της Σασουόλο, την Κάλιαρι που νίκησε με 1-0 την Κροτόνε αλλά και για την Ουντινέζε που επικράτησε με το ίδιο σκορ της Τζένοα. Τελος η Τορίνο έφυγε με το 1-0 από την έδρα της νεοφώτιστης Μπενεβέντο με το γκολ να έρχεται στις καθυστερήσεις.

Ίντερ - ΣΠΑΛ 2-0