Η Νις προσγείωσε απότομα την Μονακό

Οι παίκτες της Νις πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ τους
Η Νις βρίσκει τον δρόμο της μετά της τρεις ήττες και μάλιστα πετυχαίνει και πολύ μεγάλες νίκες τόσο σε έκταση όσο και σε σημασία.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ διέλυσε με 4-0 την κάτοχο του τίτλου Μονακό και την υποχρέωσε στην πρώτη της βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα για την φετινή περίοδο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν νωρίς με 2-0 με τα γκολ του Μπαλοτέλι με πέναλτι και του Πλέα και έβαλαν τις βάσεις για την νίκη. Η Μονακό δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και στην επανάληψη η Νις έβαλε άλλα δύο γκολ και έφτασε σε ένα θρίαμβο. Έτσι το ντέρμπι της Κυανής Ακτής είχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Νις. Στα άλλα ματς της ημέρας η Ναντ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μονπελιέ ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε και η Αμιέν στο Στρασβούργο. Αντίθετα την έδρας της εκμεταλλεύτηκε η Καέν που επικράτησε με 2-1 της Ντιζόν. Τέλος χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας της Τρουά με την Τουλούζ.

Νις - Μονακό 4-0
(6' πεν., 50' Μπαλοτέλι, 18' Πλέα, 85' Γκαναγκό)

Καέν - Ντιζόν 2-1
(5' πεν. Σαντινί, 81' αυτ. Γιαμπερέ - 38' Μαριέ)

Μονπελιέ - Ναντ 0-1