Καταιγιστική η Σίτι στην πρεμιέρα

Οι παίκτες της Σίτι πέρασαν ένα εύκολο βράδυ στην Ολλανδία
Τις διαθέσεις της από νωρίς έδειξε η Μάντσεστερ Σίτι που διέλυσε την Φέγενορντ στο Ρότερνταμ ενώ με νίκη ξεκίνησε και η Σαχτάρ.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ. 0-4

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα η Μάντεστερ Σίτι συνέτριψε την πρωταθλήτρια Ολλανδίας Φέγενορντ με 4-0 και μάλιστα εκτός έδρας. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0. Ο Στόουνς μόλις στο 2' άνοιξε το σκορ για την Σίτι για να ακολουθήσουν τα γκολ του Αγκουέρο στο 10' και του Ζεζούς στο 25'. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αλλά οι Άγγλοι κατάφεραν να σκοράρουν και στο 63' με το δεύτερο γκολ του Στόουνς. Η Φέγενορντ από την μεριά της δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Σίτι και η συντριβή ήρθε φυσιολογικά.

Φέγενορντ: Τζόουνς, Μποτέγκον, Φαν ντερ Χέιντεν, Τζούστε, Νέλόμ. Ελ Αχμάντι, Άμραμπατ (78' Λάρσον), Βιλχένα, Μπέργκουις (46' Τόρνστρα), Κράμερ (72' Φέντε), Μποέτιους

Μάντσεστερ Σ.: Έντερσον, Στόουνς, Φερναντίνιο (72' Σανέ), Οταμέντι, Ν. Σίλβα (67' Ντελφ), Μ. Σίλβα, Ντε Μπρούιν, Γουόκερ, Μεντί, Ζεζούς, Αγκουέρο (60' Στέρλινγκ)

ΣΑΧΤΑΡ - ΝΑΠΟΛΙ 2-1

Τους πρώτους της τρεις βαθμούς πήρε η Σαχτάρ η οποία επικράτησε της Νάπολι με 2-1 και ξεκίνησε με τον πιο ιδανικό τρόπο την προσπάθεια της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές Ουκρανίας ήταν καλύτεροι σε γενικές γραμμές και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τάισον στο 15'. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Σαχτάρ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Φερέιρα στο 58' και η Νάπολι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 72' με πέναλτι του Μίλικ.

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Όρντετς (90'+2 Κοτσολάβα), Ρακίτσκι, Σρνα, Ισμαΐλι, Φρεντ, Στεπανένκο, Μάρλος (77' Κοβαλένκο), Τάισον, Μπέρναρντ, Φερέιρα (88' Ντεντίνιο)

Νάπολι: Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Ντιαβαρά, Ζιελίνσκι (67' Άλαν), Χάμσικ (60' Μέρτενς), Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε