Με ανατροπή στον τελικό η Γερμανία

Φάση από τον αγώνα της Γερμανίας με την Σερβία
Σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό η Γερμανία πήρε την πρόκριση κόντρα στην Σερβία και πέρασε σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Γερμανοί του Αντρέα Τζιάνι παρότι βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ δεν παράτησαν την προσπάθεια τους και με μία επική ανατροπή πήραν την νίκη με 3-2 (24-26, 15-25, 25-18, 27-25, 15-13). Το πρώτο σετ κρίθηκε στην παράταση υπέρ της Σερβίας αλλά στο δεύτερο η ομάδα του Νίκολα Γκρμπιτς κυριάρχησε και το πήρε πολύ άνετα. Έδειχνε έτσι ικανή να φτάσει στην πρόκριση. Οι Γερμανοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού μείωσαν κατακτώντας εύκολα στο τρίτο σετ έδωσαν την μάχη τους στο τέταρτο και το πήραν στην παράταση οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί η Σερβία προηγήθηκε 12-10 αλλά η Γερμανία με σερί 3-0 προηγήθηκε 13-12 κι έφτασε στην νίκη με 15-13. Στον άλλο ημιτελικό η Ρωσία επιβεβαίωσε τον τίτλο της καλύτερης ομάδας της διοργάνωσης μέχρι τώρα τουλάχιστον και επιβλήθηκε του Βελγίου με 3-0 (25-14, 25-17, 25-17) με τους Βέλγους να μην μπορούν να προβάλουν αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα.