Με τεσσάρα έπιασε κορυφή η Γιουνάιτεντ

Ο Ρομέλου Λουκάκου σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του
Στην αρχή και το τέλος του αγώνα της με την Έβερτον χτύπησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήρε την νίκη που την έφερε στην κορυφή.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε με το ευρύ 4-0 και έπιασε την συμπολίτισσα Σίτι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς στο ματς και συγκεκριμένα στο 4' ο Βαλέντσια. Παρότι οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν καλύτεροι δεν κατάφεραν να βάλουν το δεύτερο γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος για μεγάλο διάστημα. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχαν όχι ένα αλλά τρία ακόμα γκολ. Ο Ρομέλου Λουκάκου κόντρα στην πρώην ομάδα του είχε μία ασίστ και ένα γκολ και οδήγησε την Γιουνάιτεντ σε μία τελικά άνετη νίκη. Το άλλο ματς της ημέρας ήταν το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στην Τσέλσι και την Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» ήταν καλύτεροι και είχαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν το πέτυχαν και το ματς έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Τσέλσι - Άρσεναλ 0-0

Μάντσεστερ Γ. - Έβερτον 4-0
(4' Βαλέντσια, 83' Μκιταριάν, 89' Λουκάκου, 90'+2 πεν. Μαρσιάλ)