Ο Ντελ Πότρο απέκλεισε τον Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ συγχαίρει τον Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο
Ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο έβαλε φρένο στην πορεία του Ρότζερ Φέντερερ (3) στο φετινό US Open καθώς τον νίκησε στον μεταξύ τους προημιτελικό με 3-1 (7-5, 3-6, 7-6, 6-4).

Ο Αργεντινός που αν δεν είχε τα τόσο συχνά προβλήματα τραυματισμών θα μπορούσε να έχει κάνει πολύ περισσότερα πράγματα στην καριέρα του μπήκε δυνατά στο ματς και με όπλο το καλό πρώτο σερβίς όπου είχε το 84% των κερδισμένων πόντων και κατέκτησε το πρώτο σετ. Ο Φέντερερ αντέδρασε και πήρε το δεύτερο σετ αλλά κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο το οποίο και κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Ντελ Πότρο μετά από μεγάλη μάχη επικράτησε με 10-8 στους πόντους και πήρε το προβάδισμα και το ψυχολογικό πλεονέκτημα που τον βοήθησε να κερδίσει και το τέταρτο σετ και να φτάσει στην μεγάλη νίκη. Αντίπαλος του στον ημιτελικό θα είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ (1) που δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ τον οποίο και νίκησε με 3-0 (6-1, 6-2, 6-2). Εύκολη νίκη και για τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα που επιβλήθηκε με 3-0 (6-4, 6-4, 6-2) του Αργεντινού Ντιέγκο Σβάρτσμαν και θα παίξει στον ημιτελικό με τον Κέβιν Άντερσον που επικράτησε του Σαμ Κουέρι με 3-1 (7-6, 6-7, 6-3, 7-6) με τα τρία σετ να κρίνονται στο τάι μπρέικ

Στο ταμπλό των Γυναικών τώρα έχουμε απόλυτη κυριαρχία των Ηνωμένων Πολιτειών καθώς και οι τέσσερις αθλήτριες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά είναι Αμερικανίδες. Η Κόκο Βαντεγουέι που βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση νίκησε σχετικά εύκολα την Καρολίνα Πλίσκοβα (1) με 2-0 (7-6, 6-3) και συνεχίζει στην διοργάνωση. Με την νίκη της αυτή μάλιστα έριξε την Πλίσκοβα από την πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης όπου από την Δευτέρα (10/9) θα βρίσκεται η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα. Αντίπαλος της Βαντεγουέι στον ημιτελικό θα είναι η Μάντισον Κις η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Κάια Κανέπι από την Εσθονία την οποία και νίκησε με 2-0 (6-3, 6-3). Στον άλλο ημιτελικό η Βίνους Γουίλιαμς (9) μετά την νίκη της επί της Πέτρα Κβίτοβα με 2-1 (6-3, 3-6, 7-6) θα αντιμετωπίσει την Σλόαν Στέφενς που νίκησε στον προημιτελικό την Αναστασία Σεβαστόβα με 2-1 (6-3, 3-6, 7-6). Με εξαίρεση την Βίνους καμία από τις άλλες τρεις δεν έχει φτάσει ποτέ σε τελικό ενός Γκραν Σλαμ.