Πρώτη φορά σε τελικό και οι δύο

Η Σλόαν Στέφενς θα παίξει στον τελικό του US Open
Σε τελικό ενός Γκραν Σλαμ για πρώτη φορά στην καριέρα της προκρίθηκε η Αμερικανίδα Σλόαν Στέφενς και θα παίξει με την επίσης πρωτάρα Μάντισον Κις.

Η 24χρονη τενίστρια τα κατάφερε στον ημιτελικό κόντρα στην Βίνους Γουίλιαμς (9) την οποία και νίκησε με 2-1 (6-1, 0-6, 7-5) και πέτυχε την πιο σημαντική νίκη της καριέρας της μέχρι τώρα. Στα δύο πρώτα σετ δεν υπήρξε μεγάλος ανταγωνισμός με την Στέφενς να παίρνει πολύ εύκολα το πρώτο και την Γουίλιαμς το δεύτερο. Στο τρίτο όμως που έκρινε και την πρόκριση έγινε μάχη. Οι δύο αθλήτριες κατάφεραν να σπάσουν από δύο φορές η μία το σερβίς της άλλης μέχρι το 4-4. Το γκέιμ που έκρινε το ματς ήταν το ενδέκατο όπου η Στέφενς έκανε το μπρέικ χωρίς μάλιστα να χάσει ούτε ένα πόντο και έφτασε στην νίκη καθώς στο επόμενο κράτησε το σερβίς της.

Στον άλλο ημιτελικό που ήταν επίσης αμερικανική υπόθεση η Μάντισον Κις νίκησε εύκολα την Κόκο Βαντεγουέι με 2-0 (6-1, 6-2) και πέρασε σε τελικό Γκραν Σλαμ κι αυτή για πρώτη φορά στην καριέρα της.