Πρώτη νίκη για την Εσπανιόλ

Φάση από τον αγώνα της Εσπανιόλ με την Θέλτα
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Εσπανιόλ η οποία επικράτησε της Θέλτα με 2-1 στον αγώνα που έκλεισε το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι που ήθελαν να σπάσουν το ρόδι και να κάνουν την πρώτη τους νίκη μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να βάλουν τις βάσεις για την νίκη αυτή. Τα γκολ του Μορένο και του Πιάτι έκαναν το σκορ 2-0 για την Εσπανιόλ και με αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι Γαλιθιάνοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Σίστο. Η ομάδα του Κίκε Σάντσες κράτησε το υπέρ της 2-1 πήρε τους τρεις βαθμούς και ανέβηκε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Εσπανιόλ - Θέλτα 2-1
(10' Μορένο, 24' Πιάτι - 69' Σίστο)

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)