Σε μπελάδες ξαφνικά η Γαλλία

Ο Πολ Πογκμπά και οι συμπαίκτες του δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην νίκη
Σε μπελάδες μπήκε η Γαλλία που δεν κατάφερε να νικήσει στην Τουλούζ το αδύναμο Λουξεμβούργο και πλέον η Σουηδία την έχει πλησιάσει στον ένα βαθμό.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Θύμα έκπληξης έπεσαν οι «τρικολόρ» που δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα του Λουξεμβούργου και έμειναν στο 0-0. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας την μία ευκαιρία μετά την άλλη όμως η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα μέσα και στο τέλος οι παίκτες του Λουξεμβούργου πανηγύρισαν μία πολύ σπουδαία ισοπαλία η οποία δεν έχει βαθμολογικό όφελος αλλά τόνωσε πολύ το γόητρο της ομάδας.

Την απώλεια των Γάλλων εκμεταλλεύτηκε η Σουηδία που πέρασε σαν σίφουνας από την Λευκορωσία νικώντας με 4-0 και μείωσε την διαφορά από την πρώτη θέση στον ένα βαθμό. Τα γκολ για τους Σουηδούς πέτυχαν οι Εμίλ Φόρσμπεργκ στο 18', Κρίστοφερ Νίμαν στο 24', Μάρκους Μπεργκ στο 37' και Αντρέας Γκράνκβιστ στο 84' με πέναλτι. Μέχρι το τέλος είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες έχει για πρόκριση η Ολλανδία που νίκησε με 3-1 την Βουλγαρία. Ο Ντέιβι Πρόπερ σκόραρε στο 7' και στο 80' και ήταν ο πρωταγωνιστής για τους «οράνιε».

Το άλλο γκολ της Ολλανδίας το έβαλε ο Άριεν Ρόμπεν στο 67'. Για την Βουλγαρία μείωσε ο Γκιόργκι Κοσταντίνοφ στο 69'.

Ο Χάρις Σεφέροβιτς μόλις έχει ανοίξει το σκορ για την Ελβετία
Με νίκες συνέχισαν στον δεύτερο όμιλο η Ελβετία και η Πορτογαλία και τα πάντα όσον αφορά την πρωτιά και την απ' ευθείας πρόκριση θα κριθούν στον μεταξύ τους αγώνα. Η Ελβετία που ακόμα δεν έχει χάσει ούτε βαθμό πέρασε και από την Ρίγα νικώντας την Λετονία με 3-0. Ο Χάρις Σεφέροβιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 9' κι έβαλε τις βάσεις για την όγδοη νίκη της ομάδας του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς σε ισάριθμα παιχνίδια. Ακολούθησαν τα γκολ του Μπλερίμ Τζεμαϊλί στο 55' και του Ρικάρντο Ροντρίγκεζ στο 58' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στη Βουδαπέστη η Πορτογαλία για ένα ημίχρονο δεν μπορούσε να φτάσει στην επίτευξη κάποιου γκολ και το 0-0 παρέμενε. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως και συγκεκριμένα στο 48' ο Αντρέ Σίλβα κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να δώσει στην ομάδα του την νίκη με 1-0. Έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης υποδέχονται την τελευταία αγωνιστική την Ελβετία για να της πάρουν την πρώτη θέση. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου τα Νησιά Φερόε νίκησαν με 1-0 την Ανδόρα με τον Γκίλι Σόρενσεν να σκοράρει στο 31'.