Στο ρελαντί η Μονακό

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο σε μία προσπάθεια του
Εύκολο απόγευμα για την πρωταθλήτρια Μονακό η οποία με πρωταγωνιστή τον Ρανταμέλ Φαλκάο επικράτησε με 3-0 της Στρασμπούρ.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρόνι Λόπες λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Την ασίστ μάλιστα για το γκολ την έδωσε ο Φαλκάο. Στην επανάληψη ο Κολομβιανός άφησε τον ρόλο του δημιουργού και ανέλαβε αυτόν του εκτελεστή καθώς σκόραρε δύο φορές και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη που την φέρνει στην κορυφή ισόβαθμη της Παρί Σεν Ζερμέν έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο. Στην τρίτη θέση ανέβηκε η Σεντ Ετιέν η οποία νίκησε με 1-0 εκτός έδρας την Ντιζόν με τον πέναλτι του Μπάμπα στο ξεκίνημα της επανάληψης να κρίνει το ματς. Εκτός έδρας νίκη επίσης με 1-0 πέτυχε και η Μονπελιέ που πέρασε από την έδρα της Τρουά. Με το ίδιο σκορ αλλά εντός έδρας επικράτησε και η Ναντ της Καέν. Τέλος η Γκινγκάμπ σκόραρε στις καθυστερήσεις και πήρε την νίκη κόντρα στην Λιλ κι αυτή με 1-0.

Μονακό - Στρασμπούρ 3-0