Στροφή στις εγχώριες διοργανώσεις

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Τάλεντ Πλζεν
Το ενδιαφέρον της ομάδας χάντμπολ του Ολυμπιακού στρέφεται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις μετά την ήττα στην Τσεχία και τον αποκλεισμό από το EHF Cup.

EHF CUP ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΑΛΕΝΤ ΠΛΖΕΝ 18-29

Δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» στον δεύτερο αγώνα τους στην Τσεχία κόντρα στην Τάλεντ Πλζεν και γνώρισαν την ήττα με 29-18 και φυσικά αποκλείστηκαν από την συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Πειραιά αγωνίστηκε χωρίς τον Γρηγόρη Σανίκη και στο ημίχρονο έχασε και τον Αλέξη Αλβανό που τραυματίστηκε και φυσικά η δυναμική της μειώθηκε αισθητά. Έτσι οι Τσέχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν άνετα στην νίκη και στην πρόκριση. Στο ημίχρονο η Τάλεντ Πλζεν προηγήθηκε με 18-7 και η κατάσταση δεν άλλαξε στην επανάληψη. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα αποχαιρέτησε την Ευρώπη και πλέον θα αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τόναρ με 7 γκολ ενώ για τον Ολυμπιακό ο Τζηράς σκόραρε 4 φορές.