Συνεχίζουν τα φαβορί στην Νέα Υόρκη

Για μία ακόμα φορά ο Ρότζερ Φέντερερ χρειάστηκε πέντε σετ
Ολοκληρώθηκε και ο δεύτερος γύρος στο US Open με λιγότερες εκπλήξεις σε σχέση με τον πρώτο γύρο του τελευταίου Γκραν Σλαμ της χρονιάς.

Ο Ρότζερ Φέντερερ (3) για ένα ακόμα παιχνίδι προβλημάτισε αλλά τελικά πήρε την πρόκριση κόντρα στον Ρώσο Μιχαΐλ Γιούζνι με 3-2 (6-1, 6-7, 4-6, 6-4, 6-2). Ο Ελβετός πήρε εύκολα το πρώο σετ αλλά στην συνέχεια η απόδοση του έπεσε και ο Γιούζνι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-1. Μπροστά στον κίνδυνο του αποκλεισμού ο Φέντερερ σοβαρεύτηκε και πήρε την πρόκριση. Πίσω στο σκορ βρέθηκε και ο Ραφαέλ Ναδάλ (1) καθώς έχασε το πρώτο σετ από τον Ιάπωνα Τάρο Ντάνιελ αλλά στην συνέχεια σοβαρεύτηκε και πήρε την νίκη με 3-1 (4-6, 6-3, 6-2, 6-2). Εύκολη πρόκριση πήρε ο Μάριν Τσίλιτς (5) που ξεπέρασε το εμπόδιο του Γερμανού Φλόριαν Μάγιερ με 3-0 (6-3, 6-3, 6-3). Στον τρίτο γύρο προκρίθηκε και ο Ντόμινικ Τιμ που νίκησε με 3-1 (6-4, 6-4, 4-6, 7-5) τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ.

Πέντε σετ χρειάστηκε ο Νταβίντ Γκοφέν (9) αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση του Αργεντινού Γκουίντο Πέγια με 3-2 (3-6, 7-6, 6-7, 7-6, 6-3). Το πόσο αμφίρροπος ήταν ο συγκεκριμένος αγώνας φαίνεται και από το γεγονός ότι τα τρία από τα πέντε σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Πιο εύκολη ήταν η πρόκριση για τον Τζον Ίσνερ (10) ο οποίος επικράτησε του Κορεάτη Χιέον Τσουνγκ με 3-0 (6-3, 6-4, 7-5). Υπήρξαν όμως και τενίστες της πρώτης δεκάδας που δεν θα συνεχίσουν στην διοργάνωση. Ο Αλεξάντερ Ζβέρεβ (4) δεν τα κατάφερε κόντρα στον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς και γνώρισε την ήττα με 3-1 (3-6, 7-5, 7-6, 7-6). Εκτός συνέχειας βρέθηκε και ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (7) που γνώρισε την ήττα από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ με 3-0 (7-5, 7-6, 6-3). Την ήττα γνώρισε και ο Τζο Βίλφριντ Τσονγκά (8) από τον Καναδό Ντένις Σαποβάλοφ με 3-0 (6-4, 6-4, 7-6).

Στο ταμπλό των Γυναικών τώρα η Καρολίνα Πλίσκοβα (1) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει την πρόκριση κόντρα στην Αμερικανίδα Νικόλ Γκιμπς με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4). Πολύ πιο εύκολα η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (3) ξεπέρασε το εμπόδιο της Κινέζας Γινγκγίνγκ Ντουάν με 2-0 (6-4, 6-0). Χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε και η Ελίνα Σβιτολίνα (4) που νίκησε με 2-0 (6-4, 6-4) την Ρωσίδα Εβγκένιγια Ρόντινα. Στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Μαρία Σάκκαρη πέρασε η Βίνους Γουίλιαμς (9) που επικράτησε με 2-0 (7-5, 6-4) της Γαλλίδας Οσεάν Ντοντέν. Η Ανιέσκα Ραντβάνσκα (10) πήρε την νίκη κόντρα στην Γιούλια Πουτίντσεβα από το Καζακστάν με 2-0 (7-5, 6-2). Αντίθετα ηττήθηκαν η Καρολίν Βοζνιάκι (5) από την Εκατερίνα Μακάροβα με 2-1 (6-2, 6-7, 6-1) αλλά και η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (8) από την Γιαπωνέζα Κουρούμι Νάρα με 2-1 (6-3, 3-6, 6-3). Τέλος την πρόκριση για τον τρίτο γύρο πήρε και η Μαρία Σαράποβα που νίκησε με 2-1 (6-7, 6-4, 6-1) την Τιμέα Μπάμπος από την Ουγγαρία.