Τεράστια ανατροπή από τον Ντελ Πότρο

Ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο γύρισε ένα σχεδόν χαμένο ματς
Επική ανατροπή πέτυχε ο Αργεντινός Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο κόντρα στον Ντόμινικ Τιμ (6) και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του US Open.

Ο Ντελ Πότρο αν και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει την πρόκριση νικώντας με 3-2 (1-6, 2-6, 6-1, 7-6, 6-4). Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Αυστριακός έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο και κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση τα δύο πρώτα σετ. Όταν όμως ο Ντελ Πότρο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο έπαιξε εξαιρετικό τένις και δεν επέτρεψε στον Τιμ να πάρει το ένα σετ που χρειαζόταν για να περάσει στον επόμενο γύρο. Αντίπαλος του Ντελ Πότρο στον προημιτελικό θα είναι ο Ρότζερ Φέντερερ (3) που νίκησε με 3-0 (6-4, 6-2, 7-5) τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ. Πολύ εύκολη ήταν η πρόκριση και για τον Ραφαέλ Ναδάλ (1) που ξεπέρασε το εμπόδιο του Ουκρανού Αλεξάντερ Ντολγκοπόλοφ με 3-0 (6-2, 6-4, 6-1). Στον δρόμο του Ισπανού στα προημιτελικά θα βρεθεί ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ που νίκησε με 3-0 (7-5, 7-6, 6-3) τον Νταβίντ Γκοφέν (9).

Στο ταμπλό των Γυναικών η Πέτρα Κβίτοβα στο μεγάλο ματς του τέταρτου γύρου ήταν πολύ καλή και επικράτησε με 2-0 (7-6, 6-3) της Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (3) και την άφησε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Την Νέα Υόρκη αποχαιρέτησε και η Ελίνα Σβιτολίνα (4) η οποία γνώρισε την ήττα από την Μάντισον Κις με 2-1 (7-6, 1-6, 6-4). Αντίθετα η Καρολίνα Πλίσκοβα (1) έκανε περίπατο κόντρα στην Αμερικανίδα Τζένιφερ Μπρέιντι και νίκησε με 2-0 (6-1, 6-0) χάνοντας μόνο ένα γκέιμ στο ματς. Στα προημιτελικά προκρίθηκε και η Βίνους Γουίλιαμς (9) που επικράτησε της Ισπανίδας Κάρλα Σουάρεθ Ναβάρο με 2-1 (6-3, 3-6, 6-1). Τέλος η Ανααστασία Σεβαστόβα από την Λετονία αν και έχασε το πρώτο σετ τελικά νίκησε με 2-1 (5-7, 6-4, 6-2) την Μαρία Σαράποβα σταματώντας στον τέταρτο γύρο την πορεία της Ρωσίδας.