Το Βέλγιο άφησε εκτός την Ιταλία

Οι Βέλγοι πανηγύρισαν μία μεγάλη πρόκριση
Το Βέλγιο, η Γερμανία η Ρωσία και η Σερβία είναι οι τέσσερις χώρες που πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο βόλεϊ.

Την έκπληξη των προημιτελικών την έκαναν οι Βέλγοι οι οποίοι επικράτησαν της Ιταλίας με 3-0 (25-21, 25-11, 25-23) και μπήκαν στην τετράδα για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Το Βέλγιο ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με όπλο του το μπλοκ όπου είχε 14 επιτυχημένα έφτασε στην νίκη. Αντίπαλος του Βελγίου στον ημιτελικό θα είναι η Ρωσία η οποία νίκησε κατά κράτος την Σλοβενία με 3-0 (25-17, 25-19, 25-19) και δείχνει ότι είναι η πιο σταθερή ομάδα της διοργάνωσης μέχρι τώρα. Οι Σλοβένοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους Ρώσους που νίκησαν κατά κράτος στην μάχη του φιλέ με 13 μπλοκ έναντι 2. Χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε και η Σερβία που νίκησε την Βουλγαρία με 3-0 (25-21, 25-22, 28-26). Η Βουλγαρία προσπάθησε κυρίως στο τρίτο σετ αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό. Τέλος η Γερμανία πήρε την πρόκριση κόντρα στην Τσεχία με 3-1 (25-22, 16-25, 25-23, 25-20). Οι Γερμανοί μετά την απώλεια του δεύτερου σετ με κάτω τα χέρια σοβαρεύτηκαν και πήραν την νίκη.