Στα χέρια των Γάλλων η πρόκριση (video)

Φάση από τον αγώνα της Βουλγαρίας με την Γαλλία
Το πλεονέκτημα της διατήρησε η Γαλλία στον πρώτο όμιλο ενώ στο δεύτερο η Ελβετία και η Πορτογαλία συνέχισαν με νίκες.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Το γρήγορο γκολ του Μπλεζ Ματουιντί ο οποίος σκόραρε μόλις στο 3' έδωσε στην Γαλλία μία δύσκολη αλλά και πολύ σημαντική νίκη μέσα στην Σόφια επί της Βουλγαρίας με 1-0.

Με τους τρεις βαθμούς που πήραν οι «τρικολόρ» παρέμειναν στην πρώτη θέση του ομίλου και με δεδομένο ότι στην τελευταία αγωνιστική υποδέχονται την Λευκορωσία πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση τους.

Στην δεύτερη θέση βρίσκεται η Σουηδία η οποία διέλυσε το Λουξεμβούργο με 8-0.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ο Μάρκους Μπεργκ σκόραρε τέσσερις φορές στο 18', στο 37', στο 54' και στο 71'. Δύο γκολ στο 10' και στο 67΄και τα δύο με πέναλτι πέτυχε ο Αντρέας Γκράνκβιστ και από ένα ο Μίκαελ Λούστιγκ στο 60' και ο Όλα Τοϊβόνεν στο 76'.

Στον τρίτο αγώνα του ομίλου η Ολλανδία η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα δει το Μουντιάλ από την τηλεόραση επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Λευκορωσίας. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Ντέιβι Πρόπερ στο 24' για να ισοφαρίσει ο Μαξίμ Βαλάτζκο στο 55'. Η Ολλανδία πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι του Άριεν Ρόμπεν στο 84' για να κλείσει το σκορ στις καθυστερήσεις ο Μέμφις Ντεπάι.

Οι Ελβετοί πήραν μία ακόμα νίκη
Η Ελβετία και η Πορτογαλία συνέχισαν με νίκες και τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική που παίζουν μεταξύ τους με τους Πορτογάλους να θέλουν μόνο την νίκη. Παίζοντας πολ΄΄υ καλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο η Ελβετία επικράτησε της Ουγγαρίας με 5-2. Ο Γκρανίτ Τσάκα στο 18' και ο Φάμπιαν Φρέι στο 20' έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους για να κάνει το 3-0 ο Στέφαν Ζούμπερ στο 43'. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-0 στο 49'.

Η Ουγγαρία μείωσε με τον Ρίτσαρντ Κούζμιτς στο 58'. Τα άλλα δύο γκολ του ματς πέτυχαν ο Στέφαν Λιχτστάινερ στο 83' και ο Ρόλαντ Ουγκράι στο 89'. Δυσκολεύτηκε αρκετά στην Ανδόρα η Πορτογαλία αλλά τελικά πήρε την νίκη με 2-0 και διατηρεί τις ελπίδες της για απ' ευθείας πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 63' ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Αντρέ Σίλβα στο 86'.

Τέλος σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι τα Νησιά Φερόε και η Λετονία αναδείχτηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα.